Tradicijski nakit sve je traženiji i cjenjeniji. A našu je pažnju privukao onaj pronađen na području Žminja. Dvadesetak prstenova i veliki broj naušnica – žminjskih rićina, danas se čuvaju se u Arheološkom muzeju Istre i zaštićeni su upisom u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske te kao takvi predstavljaju kulturno dobro. A upravo ovo prstenje i naušnice rado nose brojne dame.
Naušnica nađena u nekropoli pripadala je nošnji starohrvatskog seljačkog stanovništva na Žminjštini, za vrijeme franačke vlasti u 9. i 10. stoljeću. Izrađivana od srebra i bronce ili je bila posrebrena. Jagode su joj izrađene od dvije spojene polutke ovalnog oblika, što pripada mediteransko-bizantskoj tradiciji, a naušnica zapravo ima više vrsta te se svrstavaju u nekoliko skupina.
Danas je žminjski rićin prilagođen današnjici te je postao pravi kulturni proizvod i turistički suvenir koji promovira Žminj, Istru i Hrvatsku.
Izradu ovog autohtonog suvenira pokrenula je Claudia zlato iz Svetvinčenta 2011. godine u suradnji s Općinom Žminj, Arheološkim muzejom Istre iz Pule, Katedrom Čakavskog sabora te gradskom knjižnicom Pula- čitaonicom Žminj. Nakit je zaštićen kao industrijski dizajn u Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo. Naročito puno pažnje posvećeno je izradi kutije s logotipom suvenira u kojoj se nalazi nakit te letak s osnovnim podacima o suveniru na tri jezika.
Ovaj tradicijsko-moderan nakit može se kupiti u Žminju u cvjetnom studiju Heidi, a izrađuje ga zlatarna David u Puli.