“Samo da čujem što sviram.”; jedna je od najvažnijih, odnosno najvažnija stavka svakog glazbenika. Za kvalitetan zvuk i ton je zadužen razglasni sistem na bini koji se zove monitoring. S obzirom na ubrzani rast i razvoj tehnologije te globalni trend minimalizacije, tako ogromni sistem kao što je monitoring – stane u male slušalice takozvani ‘in ear monitoring’.
Jedini u Hrvatskoj koji se bavi izradom “full custom” slušalice je mladi Bjelovarčanin Vedran Jagodić, koji potpisuje VEXtone Audio. Njegove slušalice koriste brojni domaći glazbenici poput Petra Graša, Igora Drvenkara, Eni Jurišić, Mie Dimšić, Ane Rucner i drugi.
Donosimo vam intervju u nastavku!
Predstavi se našim čitateljima; koliko imaš godina, otkud dolaziš, kako bi opisao svoju osobnost u 3 riječi?
Moje ime je Vedran Jagodić, imam 35 godina i dolazim iz Bjelovara. Kako bih opisao sebe u 3 riječi? Hmm… Marljiv , uporan i pomalo znatiželjan.
Jedini si proizvođač „full custom“ slušalica u Hrvatskoj; VEXtone Audio. Kad i kako je krenula cijela ta priča?
Ideja o izradi osobnih ‘in-ear’ slušalica proizašla je još krajem 2019. godine kada sam usred živog nastupa počeo gubiti kontrolu nad vlastitim glasom i instrumentom zbog prevelike buke na sceni. Kada se nalazite neposredno u blizini bubnjara ili basiste pa čak i na manjim binama gdje buka doseže do 100 db ili više, uobičajene in-ear slušalice nisu dovoljne!
Mnogi od nas rade takozvani kontra efekt s kojim ne svjesno još više oštećuju vlastiti sluh! Primjerice ‘jeftinije’ slušalice nemaju dovoljno širok frekvencijski raspon ili ne produciraju određene frekvencije koje su potrebne za kontrolu pjevačima, gitaristima i ostalima. Drugim riječima, ne dobivate ono što želite čuti iz vlastitog vokala ili instrumenta, tada ne svjesno povećavate glasnoću slušalica kako bi izvirili oni ‘mali detalji’ zvuka koje tražite, ali decibelaža je već dostigla razinu vanjske buke ili čak više od toga!
Same osnove izrade CIEM-a naučio sam preko interneta. Kada sam malo dublje ušao u taj hobi, shvatio sam da želim znati puno više i apetiti za novim saznanjima su samo rasli. Pohađao sam online edukacije na kojima sam naučio mnogo toga što se ne može pronaći na internetu, no ‘tajne zanata’ naučio sam od profesionalaca s raznih krajeva svijeta koji su blisko surađivali s velikim proizvođačima slušalica poput 64 Audio, Ultimate ears, JBL (harman) itd. Više od godinu dana mi je trebalo da usavršim osnove.
Možeš li nam ukratko opisati ključne korake pri izradi?
Ukratko, proces proizvodnje kreće od uzimanja odljeva uha. Svakako prije provjerimo da li je uho čisto i zdravo. Odljeve brusimo i formiramo u oblik poput finalnog izgleda slušalice. Složimo negativ iliti kalup od prethodnog odljeva te ulijevamo tekućinu u kalup i stavljamo pod UV svjetlo na nekoliko minuta.
Kada završi proces stvrdnjavanja tekućine, ostane školjka u koju stavljamo elektroniku po želji kupaca. U ponudi imamo od jednog pa sve do šest drivera (zvučnika) po strani.
Pri završnoj fazi, zatvaramo školjku poklopcem tzv. (faceplate-om) , brusimo i lakiramo. Proces između sadrži još mnogo manjih detaljnih postupaka poput spajanje elektronike, tuniranja drivera i ostalog, ali u konačnici potrebno je do dvadesetak radnih sati za gotov proizvod.
Koja je posebnost tvojih slušalica?
Posebnost mojih slušalica je prvenstveno zvuk. Savršeno iskalibriran graf bez puno padova u frekventnim poljima iznosi hrpu detalja koji se ne mogu čuti na obićne slušalice. No svakako su posebne i po dizajnu. U ponudi je preko sto modela u raznim bojama, sa dodacima glittera, karbonskih vlakana, sedefastih ljuskica i sl…
Mnogi glazbenici koriste upravo tvoj VEXtone; Petar Grašo, Igor Drvenkar, Eni Jurišić, Mia Dimšić, Ana Rucner samo su neka imena. Zašto bi glazbenik prema tvom mišljenju trebao koristiti upravo ovakve slušalice?
Glazbenicima je važno imati custom in ear monitoring (CIEM) prvenstveno radi same zaštite sluha i kontrole tijekom nastupa, ali svakako je važno imati dobar monitoring. Dobrim monitoringom dobivate bolji zvuk, bolji osjećaj na bini i dalje je sve sinergija koja se prenosi publici.
Možeš li možda izdvojiti svoj najizazovniji VEXtone rad?
Jedan od najizazovnijih radova, bio je za hrvatsku estradnu pjevačicu. Imala je maleno uho i uzak zvukovod. Bilo je zaista pravo umijeće svu elektroniku strpati u malene slušalice!
I sam si u glazbenim vodama. Gdje sviraš, nastupaš?
Tako je, bavim se glazbom već više od 20 godina. Zadnjih 4 godine sviram akustičnu gitaru u bendu Petra Graše i nastupamo po svim zemljama Ex Yu i šire.
Što te najviše veseli i pokreće u poslu?
U poslu me najviše veseli i pokreće zadovoljstvo klijenata. Neopisiv je osjećaj kada vidim izraz lica osobe koja prvi put sluša neku glazbu na moje slušalice!
Što bi savjetovao onima koji se dvoume pokrenuti neki svoj biznis?
Uf… Savjet svima koji žele pokrenuti neki vlastiti biznis je da samo budu uporni i slijede svoje snove. Samo upornošću i radom su svaki dan bliže svome uspjehu!
Daljnji planovi, neostvarene želje, planovi, suradnje?
Daljnji planovi u poslu su proširenje proizvodnje te ubrzaniji proces izrade. Uskoro u ponudu stavljam i profesionalne čepiće za zaštitu sluha sa redukcijom vanjske buke.
Gdje ti se zainteresirani mogu javiti?
Svi zainteresirani mogu se javiti putem društvenih mreža na profilima VEXtone Audio ili mailom na vextone.audio@gmail.com .
Autor: Extravagant
Foto: privatni arhiv