Jako volim rad u Europskom parlamentu, daje osjećaj da radiš nešto vrijedno, nešto kvalitetno, korisno… nešto što će biti primjenjivo i što će poboljšati kvalitetu života građanski i građana Europske unije. Dobar je osjećaj! – govori nam tako europarlamentarka Romana Jerković koja nas je provela Strasborugom u vrijeme trajanja plenarne sjednice. Grad je to u kojem se nalaze sjedišta Europskog parlamenta, Vijeća Europa i Suda za ljudska prava.
Romana Jerković je sveučilišna profesorica i znanstvenica na Medicinskom fakultetu u Rijeci, koja radi na Zavodu za anatomiju. Osim u medicini, Romana je aktivna u političkim vodama te je zastupnica u Hrvatskom saboru, a od 2020. godine i u Europskom parlamentu.
Biti u Strasbourgu u tjednu u kojem se održava plenarna sjednica, poseban je doživljaj koji poprimi sasvim novu dimenziju kada upravo u tom tjednu po posljednji put u ovom mandatu, govor o stanju u Uniji drži predsjednica Europskog parlamenta Ursula von der Leyen. Plenarne sjednice su, govori Jerković, uvijek vrlo intenzivne, počinju ujutro, a traju do kasno navečer. U to vrijeme Strasbourgom vlada drugačija atmosfera koju smo i sami imali priliku osjetiti, a doznali smo i brojne zanimljivosti o radu parlamenta.
Jeste li znali da se cijeli parlament tijekom plenarnih sjednica seli iz jedne države u drugu i obrnuto? Skup je to proces, no iako je pandemija pokazala da Europski parlament može funkcionirati na jednoj lokaciji, u Bruxellesu, veliki su otpori i malo je vjerojatno da će Starsbourg dopustiti da ostane bez ove važne institucije.
Studijski smo posjet iskoristili i kako bi doznali nešto više o zakonu o digitalnom novčaniku, odnosno digitalnom identitetu na kojem radi upravo naša sugovornica, članica odbora koji se bavi energetikom, digitalizacijom i zdravstvom.
Digitalni identitet omogućit će nam da pomoću aplikacije na našem pametnom telefonu jednostavno pohranimo dokumente poput osobne iskaznice, putovnice, vozačke dozvole pa i zdravstvenih kartona. Taj će zakon omogućiti građanima brzu, sigurnu i transparentnu elektroničku identifikaciju pri korištenju javnih i privatnih usluga u Hrvatskoj i drugim zemljama Europske unije.
Zamislite aplikaciju za telefon koja omogućuje komunikaciju s javnim servisima, bez redova, obrazaca ili papira? Ili zamislite mogućnost elektronskog glasanja iz udobnosti vlastitog doma, bez gužvi i milijuna eura potrebnih za njihovu provedbu. Zamislite da se nalazite u Francuskoj, a zaboravili ste svoj lijek. Moći ćete ga podignuti u prvoj ljekarni.
Više o digitalnom identitetu, radnom danu u Europskom parlamentu, seobi parlamenta između dva grada, ali i životu Romane Jerković na relaciji Rijeka – Zagreb – Bruxelles – Strasbourg, donosimo u video prilogu.
Autor: Extravagant
Foto: Extravagant