Vlasnica građevinske tvrtke i vijećnica Grada Opatije, Vera Aničić svestrana je i uspješna poduzetna žena i pravi primjer osobe koja iznimno uživa u svemu što radi.
Nikada joj nije dosadno i uvijek je puna ideja kojima se s užitkom posvećuje, a aktivna je i kada odmara. Prava Lady Boss koja nam je u ovom razgovoru otkrila čime se sve bavi i što je zanima.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Vodite građevinsku tvrtku u Rijeci. Čime se sve bavite unutar tvrtke i koja vam je glavni fokus?
Naša tvrtka bavi se visokogradnjom, pri čemu nudimo klasične i montažne sustave gradnje. Naša misija je pružiti kompletnu uslugu i cjelovita rješenja, od projektiranja, ishođenja građevinskih dozvola, gradnje, pa sve do unutarnjeg dizajna i uređenja. Drugim riječima, nudimo „super ključ u ruke“!
Naši investitori dolaze s koferima na ugovoreni datum i odmah se mogu useliti.
Uz profesionalni pristup pružamo vrhunsku uslugu, prateći sve detalje procesa uz pristupačne cijene, ali bez kompromisa na kvaliteti.
Jeste li oduvijek željeli raditi u građevini? Koji su izazovi u tom polju i kako se posao promijenio od Vaših početaka?
Oduvijek sam bila sklona tehničkim strukama. U početku sam razmišljala o arhitekturi, no odlučila sam se ipak za građevinu jer me privukao tehnički aspekt struke te mogućnost praćenja realizacije objekata i uživanja u njihovom rastu. Znam da sam odabrala pravi smjer jer bih ponovno izabrala isto.
Izazovi u građevini danas su brojni i značajno se razlikuju od vremena kada sam odmah poslije studija započela rad u građevinskoj industriji.
Građevinarstvo prolazi kroz svoju transformaciju i pri tome susreće nekoliko izazova. Jedan od najvećih je svakako pritisak inflacije, rast cijena materijala i nedostatak radne snage.
Nadalje, tu su i visoki zahtjevi investitora koje treba zadovoljiti, osobito u kontekstu ubrzanih rokova i željenih očekivanja. Poseban problem predstavlja birokracija. Ponekad se na građevinsku dozvolu čeka i nekoliko godina, što za investitora koji je krenuo u proces znači gubitak. Posebno je to teško objasniti stranim investitorima pa je potrebno uložiti dodatan trud kako bismo ubrzali proces što i činimo.
Kolika je potražnja za gradnjom posljednjih godina? Koji su trendovi?
Potražnja je ogromna. Ako pričamo o klasičnom sistemu gradnje, upiti su raznoliki i mogu reći u porastu. Vezano za montažni sustav gradnje, također mogu reći da su upiti u porastu i to od upita za male kuće površine do 50-60 m²,mediteranske kuće za Istru i Primorje raznih veličina do popularnog A-frame oblika za Gorski kotar.
Ove predivne planinske kuće trenutno su veliki hit. Svaki projekt je jedinstven i uživamo u svim kreativnim rješenjima.
Jedan od mojih ciljeva je i edukacija investitora o prednostima klasične i montažne gradnje. Montažna gradnja je popularna u Europi, gdje zauzima više od 60% svih investicija, dok u Hrvatskoj ona iznosi tek 4%. Sa početnom cijenom od 850 EUR/m² za „ključ u ruke“, ovaj je sustav daleko ekonomičniji. Rokovi realizacije su brzi.
Tako montažnu kuću možemo kompletno završiti u roku od 60 dana, dok su troškovi klasične gradnje znatno viši ,a rokovi izgradnje dulji.
Koliko je zahtjevno stalno biti na raspolaganju klijentima? Srećete li se s nerealnim zahtjevima?
To mi nikad nije bio problem jer uživam u svom poslu. Ima zahtjevnih dana, ali vikendom uspijem „napuniti baterije“ za novi radni tjedan.
Aktivni ste i kao gradski vijećnik u Opatiji. Koji je Vaš cilj ondje?
Od 2017. do 2021. bila sam dogradonačelnica i dobro se upoznala s načinom rada gradske uprave. Uvijek sam bila dostupna građanima, bilo za savjet ili pomoć. Morate znati da gradski vijećnici imaju ograničen utjecaj na donošenje odluka. Iz jednostavnog razloga jer su one već ranije donesene.
To su političke odluke koje se u biti pred vijećnike samo formalno stavljaju na glasanje, s obzirom na to da gradonačelnik sa svojim koalicijskim partnerima ima većinu. Bez obzira na tu činjenicu, kao gradska vijećnica trudim se, a to ću neumorno činiti i dalje, ukazivati na ključne projekte koji su neophodnii za daljnji razvoj grada, poput novog Doma zdravlja, Vatrogasnog doma i stanogradnje za mlade koji su nažalost još daleko od realizacije .
Slična je priča i sa uređenjem trga Slatina koji je, prema dostupnim informacijama, također daleko od realizacije. Osvrnut ću se i na LRH gdje od 2018.godine do sada nema nikakvih pomaka već samo stagnacija i nazadovanje ove hotelske kuće koja bi trebala biti motor razvoja cijelog grada.
Sve su to iznimno važni projekti za grad koje treba konkretizirati. Nažalost daleko smo od toga, pa se ja sa trenutačnim prioritetima postojeće vlasti ne mogu složiti.
Kako sa strane struke gledate na betoniranje Opatije i izgradnju stanova?
Osnova razvoja trebala bi biti kvalitetna izrada Prostornog i Urbanističkog plana. Opatija je atraktivna investitorima, ali previše sličnih, modernih zgrada s bijelo-sivim fasadama i malo zelenila narušava vizuru grada. S druge strane i Opatijcima su „trn u oku“. Razvoj da, ali pod kontroliranim uvjetima.
Ovo što se sada dešava su samo posljedice niza loših poteza koje su postale vidljive tek sada, njihovom realizacijom u prostoru. Smatram da bismo, uz naravno očuvanje naše raskošne arhitekture po kojoj je Opatija nadaleko poznata, trebali propisati i obvezu očuvanja i sadnje novog zelenila.
Meni se osobno sviđa taj kontrast arhitekture odnosno spoj Austro –ugarske i moderne gradnje. Naravno arhitektima je u zadatak dano da buduće gradnje elegantno usklade u prostor i na tome trebamo inzistirati. Opatija je postala iznimno atraktivna lokacija za mnoge investitore. Nažalost, mnogi od njih tu su odlučili investirati zbog nevjerojatno visokih cijena koje postižu opatijske nekretnine.
Međutim, te cijene nisu prihvatljive našim sugrađanima pa Opatija postaje grad koji spava, jer su vlasnici ili stranci ili naši građani koji te nekretnine koriste povremeno. Na gradskoj je vlasti da predloži mjere koje će omogućiti ljudima da dođu živjeti u naš grad odnosno da se u njega vrate. Idu nam lokalni izbori koji će pokazati kako vidimo napredak našeg grada.
Kako se opuštate u slobodno vrijeme? Koji su Vaši hobiji?
Vikende uglavnom provodim kod kuće. Vrijeme je to koje posvećujem obitelji. Druženje s mojoj kćeri studenticom nakon napornog tjedna je neprocjenjivo i zaista se trudim provesti ga kvalitetno. U veselom druženju, pripremi nekog nama omiljenog jela ili dobrom filmu.
Tu je i moj vrt u kojem uživam ali i kućni ljubimci, moji mali vjerni prijatelji, pas Billy i mačak Opi s kojima nikad nije dosadno. O kući valja brinuti pa ću s guštom čistiti s miniwashom, radim to tako zdušno da izbijam fuge na pločicama!
Također, povremeno idem u teretanu, ali rad na otvorenom mi je ipak draži. Svi koji me znaju kažu da sa mnom nikada nije dosadno, uvijek imam neki novi projekt u planu.
Kakvu gradnju i dizajn preferirate?
Moja kuća je klasična mediteranska s kamenom fasadom, kosim krovom i griljama, što osobno preferiram. Za unutarnji dizajn koji se meni sviđa bio bi taj dizajn koji uspije stvoriti „toplinu“ prostora.
Volim korištenje prirodnih, drvenih zidnih i podnih obloga upotpunjenih elegantnim ukrasnim detaljima. No, moderne kuće također mogu izgledati vrlo atraktivno. Vjerujem da arhitekti imaju važnu ulogu u spajanju modernog dizajna s našom tradicijom, a dobro planiranje je ključno za kontroliran razvoj grada.
Dakle, trebaju nam dobri urbanistički planovi koji će imati točno definirane smjernice, pa tako ako u Opatiji ne želimo sivo-bijele kocke sa ravnim krovom onda to i sve ostale bitne uvjete moramo upisati u Planove.
Autor: Tamara Štiglić Vodopić
Foto: Extravagant