Sanja Jurica je poznata riječka ginekologinja, koja je po završetku Medicinskog fakulteta radila dvije godine u Hitnom traktu KBC-a Rijeka, nakon čega je dobila specijalizaciju iz ginekologije u Klinici KBC-a Rijeka. Zatim je radila nešto više od 10 godina u privatnoj poliklinici “Medico”, nakon čega je odlučila uploviti u poduzetničke vode i pokrenuti privatnu ordinaciju.
Koliko je teško biti žena poduzetnik, s kojim izazovima se susrela pri otvaranju ordinacije, što ju pokreće u poslu i daljnim planovima, otkrila nam je Lady Boss Sanja Jurica!
Predstavite nam se; otkud ste, školovanje, kako biste opisali svoju osobnost, hobiji…
Ime mi je Sanja Jurica, rođena sam u Rijeci, gdje sam pohađala osnovnu i srednju školu te Medicinski fakultet. Po završetku studija a potom i obaveznog staža, radila sam dvije godine u Hitnom traktu KBC-a Rijeka i te godine pamtim istovremeno kao najzahtjevnije i najljepše, ispunjene odgovornim, uzbudljivim, ispunjujućim poslom punim adrenalina, ali i prekrasnim prijateljstvima od kojih neka traju i do danas. Nakon toga dobila sam specijalizaciju iz ginekologije i porodništva, a po položenom specijalističkom ispitu još sam niz godina radila na Klinici KBC-a Rijeka. Kada mi je ponuđeno mjesto u privatnoj poliklinici “Medico”, prihvatila sam ga jer nisam željela vrijeme provoditi u dežurstvima već sa svojom, tada malom, djecom.
Nakon gotovo desetljeća i pol u Medicu, odlučila sam krenuti u poduzetničke vode i od tada radim u svojoj ordinciji.
Ako bih morala reći nešto o svojoj osobnosti, nadam se da me ljudi vide kao empatičnu, odgovornu, otvorenu, direktnu osobu. Moja je čaša uvijek do pola puna i uvijek vjerujem u pozitivan ishod. Dobro mora biti jače od zla. Želim misliti da me moje pacijentice doživljavaju kao osobu od povjerenja, nekoga kome se uvijek mogu obratiti ukoliko imaju problem.
A što se hobija tiče, bavila sam se mnogočime u životu (plesala folklor, skakala padobranom, rekreativno se bavila sportom…), međutim, ono što mislim da me najviše obilježava je neizmjerna ljubav prema putovanjima.
Vlasnica ste privatne ginekološke ordinacije. Kako i kad ste se odlučili na taj potez?
U to vrijeme sam već dugo vremena radila u privatnoj poliklinici Medico i došao je trenutak u kojem sam odlučila da je vrijeme da počnem raditi za sebe. Možda je to način na koji sami sebe pokušate testirati i uvjeriti se kolika je Vaša vrijednost i kako kotirate na tržištu. Nema nikoga iza Vas da vam čuva leđa i krećete u bitku zvanu poslovni uspjeh. Samo Vaše ruke, Vaše znanje, iskustvo i stručnost…. Udahnete i zaronite… Tako je to bilo kod mene.
Koliko je bilo teško i izazovno otvoriti svoju ordinaciju?
Pokretanje bilo kojeg posla kod nas nije jednostavno. Borba s birokracijom, brdo dokumentacije koju morate prikupiti, uvijek fali još jedan papir. Treba Vam prostor, oprema je skupa… brdo problema. Ali kada znate što želite, nema te prepreke koju nećete preskočiti. Bilo je zaista teško i zahtjevno sve puzzle posložiti na svoje mjesto i pronaći sredstva kojima ću, kako to vole reći veliki ekonomisti, zatvoriti financijsku konstrukciju. Ali, uspjela sam. Imala sam tada uz sebe neke vrlo drage ljude koji su mi izašli u susret i tim sam ljudima beskrajno zahvalna. Bilo je i onih s kojima tadašnje susrete mogu prepričavati kao viceve koji mi u tom trenutku uopće nisu bili smiješni. Danas se tome mogu smijati.
Je li teško biti žena – poduzetnik?
Moram reći da biti poduzetnik nije lako bez obzira na spol. Koliko se god priča i piše o poduzetničkoj klimi koju se, navodno, pokušava stvoriti u Hrvatskoj, još uvijek se poduzetnicima ne ide na ruku. Svatko od nas u poduzetničkim vodama, sigurna sam, gotovo na dnevnoj bazi bije neku svoju bitku radi opstanka. A kada se u sve to uplete i spol, situacija je još teža.
Bez obzira na činjenicu da su žene danas postigle pomak u borbi za ravnopravnost, ipak mi i dalje živimo u patrijarhalnom društvu u kojem se muškarac doživljava ozbiljnije u poslovnom svijetu jer je posvećen isključivo poslu. Od žene se, naprotiv, očekuje da osim posla, “žonglira” i s obavezama u obitelji koje su brojne i neću ih nabrajati. Moja je sreća da su mi djeca već odrasla i sposobna su brinuti se o sebi pa nemam više taj dio tereta na svojim leđima.
Što Vas najviše veseli i pokreće u poslu?
Najsretnija sam kada osjetim da mi žena preko puta mene vjeruje, kada slijedi moje upute i preporuke i kada tako zajedno dođemo do cilja. Cilj može biti izlječenje od neke bolesti. Može biti i postizanje kvalitetnijeg načina života ublažavanjem ili kupiranjem nekih simptoma s kojima se žena susreće. Vrlo često je to rođenje žive i zdrave bebe na kraju trudnoće što je za svih izuzetna radost. U svim situacijama uvijek se nastojim staviti u položaj pacijentice s kojom razgovaram i preporučam joj ono što bih preporučila svojoj mami, sestri, kćeri ili sebi samoj. Ponekad, kada me umor svlada, kada posustanem na kratko, samoj sebi kažem-tko će pomoći tim ženama ako ja odustanem? To me uvijek iznova pokrene.
Smatrate li da ima dovoljno žena u Vašem području djelovanja?
Moram priznati da žene zauzimaju sve više prostora u medicini općenito, a pogotovo mi se čini da je tako u ginekologiji. Pozdravljam taj trend jer, ženu najbolje može razumjeti žena koja zna kroz što sve žena prolazi u životu.
Što biste savjetovali mladim poduzetnicama?
Budite hrabri i vjerujte u sebe. Samo to. Drugo će doći.
Otkrijte nam više o svojim planovima?
Jedan dio svojih planova vam, za sada, neću otkriti (da ne ispadnem neozbiljna ako se ne ostvare). Planiram i dalje raditi u svojoj ordinaciji, sa željom da mi i dalje žene ukazuju povjerenje kao i do sada. To iziskuje stalnu stručnu edukaciju, ali ništa manje važno nije i dalje pokušavati doprijeti do žena i ostvarivati što kvalitetniji kontakt. Danas je vrlo popularno govoriti o tome kako netko radi na sebi. Pa evo, da ostanem u trendu… i dalje ću se truditi i raditi na sebi.
Autor: Extravagant
Foto: Iva Znaor, privatan arhiv