Milena Prodanić Tišma je vlasnica škole “Vedri obzori” u Zagrebu. Riječ je o međunarodnoj osnovnoj školi, koja ima britanski kurikulum i sastoji se od 8 razreda. Započela je s radom 2013. godine te uz obrazovne ciljeve pred učenike postavlja i ciljeve za osobni razvoj.
Njezinu kvalitetu prepoznao je i Lookup registar privatnih škola u svijetu, koji ju je proglasio najboljom humanističkom školom na svijetu.
Više o posebnostima škole “Vedri obzori”, izazovima pri njezinom osnivanju i druge zanimljivosti otkrila nam je Lady Boss Milena Prodanić Tišma.
Predstavite nam se; otkud ste, školovanje, kako biste opisali svoju osobnost, hobiji…
Osnovnu i srednju školu, opću gimnaziju završila sam u Garešnici i studij predškolskog odgoja u Osijeku. Vjerujem u cjeloživotno usavršavanje tako da trenutno, nakon odrađenih ispita pišem diplomski rad sa studija marketinga i komunikacija što me također jako veseli i zanima.
Prvi vrtić u Zagrebu otvorila sam 2006. godine i radila sam godinama na ideji otvaranja škole, posjećivala škole u inozemstvu, radila na vlastitoj dodatnoj edukaciji i stručnom usavršavanju. Nakon sedam godina uspjela sam otvoriti školu.
Počeci su bili skromni. Prvu školsku godinu završili smo s petero učenika naše prve generacije prvog razreda. Bez obzira na skroman broj, uvijek sam vjerovala da ćemo imati roditelja koji će prepoznati našu ideju i odlučiti se upisati dijete u našu školu.
Nedavno sam položila početni tečaj mindfulnessa što je isto nešto što me opušta i u tom smjeru se namjeravam dalje usavršavati. Slobodno vrijeme najradije provodim s obitelji u prirodi.
Smatram da sam uporna i ustrajna osoba što vjerujem da mi je pomoglo u poslu.
Vlasnica ste međunarodne osnovne škole “Vedri obzori” u Zagrebu. Možete li nam ukratko reći koliko dugo postoji, koliko razreda, posebne aktivnosti, sadržaji?
Međunarodna osnovna škola Vedri Obzori otvorila je svoja vrata učenicima u jesen 2013. godine kao nastavak predškolskog programa Dječjeg vrtića Obzori kojeg sam otvorila ranije.
Školu pohađaju učenici od prvog do osmog razreda i trenutno imamo 153 polaznika. Učenici odrastaju u multikulturalnom okruženju gdje iz prve ruke uče o bogatstvu različitih kultura. Koristimo britanski nacionalni program i međunarodni kurikulum zaosnovne škole (IPC).
Program smo obogatili s ciljevima za održivi razvoj te ciljevima za osobni rast učenika. Nakon redovne nastave učenici imaju mogućnost odabira dodatnih aktivnosti poput tenisa, nogometa, likovnih radionica, bridge-a, poduke stranih jezika. Dodatne aktivnosti obogaćuju život naših učenika, a roditeljima je praktično da se većina aktivnosti odvija u prostoru škole.
Koliko je bilo teško i izazovno osnovati ovakvu školu?
Vjerujem da su svi počeci izazovni i da ne postoji magični recept koji će vam sa sigurnošću osigurati uspjeh. Važno je imati ideju, jasnu viziju i biti predan njenom ostvarenju. Strpljenje je vrlo važan element na tom putu. Ponekad kada nam se čini da nemamo riješenje, najlakše je odustati, ali baš to su trenutci u kojima trebamo ustrajati.
Je li teško biti žena – poduzetnik?
Biti poduzetnik nije jednostavno niti za žene niti za muškarce. U poslu kojem sam ja povećena i koji radim, nisam se osjećala da sam u lošijoj poziciji jer sam žena. Bitno je naći balans privatnog i poslovnog života što je posebno izazovno ukoliko imate djecu i želite dati svoj maksimum i kao majka, a ujedno želite imati predanost prema svom poslu. Vjerujem da se sve može ukoliko imate podršku obitelji i bračnog partnera što sam ja uvijek imala.
Što vas najviše veseli i pokreće u poslu?
Najviše me veseli uspjeh naših učenika i njihove osobne pobjede. Svaki učenik ima svoj ritam učenja, rasta i razvoja i ono što je u našoj školi iznimno važno je biti podrška učenicima u njihovom dijelu života dok su u školi. Osigurati im poticajnu okolinu koja će im omogućiti razvoj vještina koje će im pomoći da u budućnosti budu aktivni sudionici našeg društva. Iznimno mi je važno da učenici uspiju razviti kritičko mišljenje koje će ih pratiti dalje u životu.
Kako bi učenici stjecali nova znanja i vještina, važno je da im osiguramo okruženje u kojem se dobro osjećaju i neizmjerno sam sretna kada vidim da smo u tome uspjeli.
Što biste poručili ženama koje se dvoume pokrenuti vlastiti biznis?
Moja poruka ženama koje razmišljaju o pokretanju vlastitog posla je da vjeruju u svoju ideju jer, ako u nju vjerujemo mi sami, i ostali će to prepoznati. Neka budu ustrajne i kada se pojave prve poteškoće. Neka ne sumnjaju u sebe i budu pokretači promjene.
Gdje mogu zainteresirani doznati više informacija o školi?
Svi zainteresirani mogu dobiti dodatne informacije na web stranici: www.britishschool-zagreb.hr
Više pogledajte u prilogu:
Autor: Extravagant
Foto: Extravagant, privatni arhiv