“Moja avantura sa keramikom je počela vrlo spontano. Zapravo sam se prvo zaljubila u keramiku prije mnogo godina tijekom putovanja po Italiji, posebice posjetom Amalfi obale koja je poznata po prekrasnoj keramici…
Ono što je posebno za moju keramiku, osim klasičnog i minimalističkog dizajna je to što sve predmete radim isključivo sa rukama bez kalupa i lončarskog kola. Rezultat je izgledom savršeno nesavršen, jedinstven i unikatan keramički predmet.”
Iza brenda Matera Ceramica stoji Mateja Citković, mlada Riječanka s diplomom povijesti umjetnosti. Inspiraciju za naziv brenda dobila je posjetom talijanskom gradu Matera, koji ju je oduševio svojom povijesti.
Osim šalica, u ponudi su tanjuri različitih veličina i oblika; od tanjura za hranu do malih tanjurića za držanje nakita te male žlice. U planu ima raditi zdjelice i vaze.
Više o jedinstvenoj i preslatkoj Matera Ceramici, otkrila nam je riječka kreativka Mateja Citković u intervjuu!
Predstavi se našim čitateljima!
Ja sam Mateja Citković i dolazim iz Rijeke. Nedavno sam krenula u privatne vode s namjerom da pokrenem vlastiti posao, a inače sam po struci povjesničarka umjetnosti. Moji interesi su se od malena vrtili oko umjetnosti tako da se u slobodno vrijeme bavim plesom i sviram klavir.
Svoju osobnost bih opisala kao kreativnu, optimističnu i otvorenog uma.
Stojiš iza brenda Matera Ceramica. O čemu je točno riječ?
Matera ceramica je brand koji izrađuje uporabne i unikatne predmete od keramike za kućanstvo poput šalica i tanjura. Svi predmeti su ručno rađeni, sa posebnom pažnjom.
Kako i kad si se počeka baviti keramikom?
Moja avantura sa keramikom je počela vrlo spontano. Zapravo sam se prvo zaljubila u keramiku prije mnogo godina tijekom putovanja po Italiji, posebice posjetom Amalfi obale koja je poznata po prekrasnoj keramici.
Također, ime branda je nastalo nakon prošlogodišnje posjete talijanskog grada Matere, koji me je oduševio zbog njegove povijesti. Moj prvi susret sa glinom je započeo prije 2 godine kad sam krenula na radionice keramike čisto iz znatiželje. Nakon završenog tečaja nastavila sam samostalno izrađivati predmete kod kuće i usavršavati ono naučeno.
Rekli bismo da su najtraženije tvoje preslatke šalice s tanjurićima, koje su minimalističkog ali vrlo posebnog dizajna. Opiši nam ukratko proces izrade i koliko ti je potrebno vremena za izradu jednog seta?
Rad sa glinom je kompleksan te je potrebno mnogo strpljenja i preciznosti da sve ispadne onako kako je zamišljeno.
Proces rada možemo podijeliti u više faza. Prvo započinjem sa modeliranjem gline u željeni oblik, pritom koristim kameninu (stoneware glinu) jer je iznimno otporna i pogodna za korištenje u perilici posuđa. Nakon toga se predmet suši nekoliko dana te je spreman za bojanje posebnim bojama za keramiku – engobama.
Sljedeći korak je prvo pečenje na visokim temperaturama u posebnoj peći za keramiku za koju predmet mora biti u potpunosti suh. Nakon pečenja dobivamo biskvitni predmet koji je potrebno glazirati da bi dobili uporabni predmet.
Slijedi još jedno pečenje na visokim temperaturama glaziranog predmeta , a glazure koja ja koristim su bez olovne i sigurne za uporabu. Cijeli proces od početnog modeliranja gline do gotovog keramičkog predmeta traje po nekoliko tjedana.
Koji motivi se mogu pronaći na tvojim keramičkim uratcima?
Motivi koji se mogu naći na mojim proizvodima su klasični, jednostavni i delikatni. Trenutno na šalicama su najviše zastupljena srca. Na tanjurima osim srca još koristim motive inspirirane prirodom poput trešnjica i lišća.
Što još nudi Matera Ceramica?
Zapravo najviše radim šalice u većim i manjim dimenzijama. U ponudi osim šalica su tanjuri u različitih veličina i oblika. Od tanjura za hranu do malih tanjurića za držanje nakita. Također u ponudi su još male žlice , a planiram raditi zdjelice i vaze.
Kome je namijenjena Matera Ceramica, odnosno po čemu se ona izdvaja od ostalih keramičkih rukotvorina?
Ono što je posebno za moju keramiku, osim klasičnog i minimalističkog dizajna je to što sve predmete radim isključivo sa rukama bez kalupa i lončarskog kola. Dakle, pri oblikovanju gline koristim tehniku pinchanja, odnosno “štipanja” , najizravniju metodu rada sa glinom koja zahtjeva puno strpljenja. Rezultat je izgledom savršeno nesavršen , jedinstven i unikatan keramički predmet.
Daljnji planovi, ideje?
Uskoro izlazi nova kolekcija šalica sa različitim motivima, jedan od motiva koji će uskoro biti u ponudi su male šapice što me zapravo posebice veseli budući da sam veliki ljubitelj životinja.
Također trenutno sam u dogovoru sa jednom suvenirnicom u Dalmaciji gdje bi se uskoro trebale pronaći moje šalice, a zapravo bih rado voljela vidjeti svoje keramičke uratke u malim galerijama i suvenirnicama diljem Hrvatske.
Kako ti se zainteresirani mogu javiti?
Svi zainteresirani mogu pronaći sve informacije i ponudu keramičkih proizvoda na Instagram stranici @matera.ceramica.
Autor: Extravagant
Foto: privatni arhiv