K Kolektiv je prvenstveno tu radi promicanja, umrežavanja i medijacije hrvatske i inozemne moderne i suvremene umjetničke scene, teorije umjetnosti te kulturnog stvaralaštva koristeći ujedno interdisciplinarni i transdisciplinarni metodološki pristup izlagačkim praksama, s naglaskom na povezivanjem likovnih i vizualnih sadržaja recentne umjetnosti s globalno aktualnim temama.
Kako zapravo Galerija O.K. nikada nije trajno već privremeno zatvorena, ovu veliku transformaciju i rekla bih gotovo simbolički i katarzični proces prenamjene iz komercijalnog prostora Kluba Jadran u novi-stari prostor Galerije O.K. potaknulo je i okruženje, odnosno kompleks Art kvarta koji će uskoro u potpunosti zaživjeti i time postati (iako je već i sada prepoznatljiv) identitet grada Rijeke.
Iza K Kolektiva stoje dvije prijateljice iz studentskih klupa: Katerina Jovanović kustosica i doktorandica pri Katedri za filozofiju Filozofskog fakulteta u Rijeci te Katarina Podobnik, kustosica i asistentica pri Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci.
Riječ je o novoosnovanom kustoskom kolektivu čiji cilj je aktivan rad na uspostavljanju zajedničkog dijaloga i suradničkog angažmana s obrazovnim te kulturno-umjetničkim institucijama osobito jer smatramo da su institucije i različita udruženja i dalje ipak zatvoreni sustavi koji djeluju kao zasebna disperzivna tijela.
Nedavno je K Kolektiv potaknuo ponovni rad Galerije O.K. (ex Klub Jadran) izložbom fotografija češkog filmskog redatelja Aleša Suka.
Više o svom umjetničkom radu, aktivnostima, planovima i ostalim zanimljivostima, otkrile su nam K-Kreativke: Katarina Podobnik i Katerina Jovanović!
Kad i kako je došlo do ideje pokretanja vašeg kustoskog kolektiva?
Nakon višegodišnjeg samostalnog djelovanja u suvremeno-umjetničkim kulturnim praksama i praćenjem zbivanja na nacionalnoj i inozemnoj kulturnoj sceni, prije nešto više od godine dana Katerina je počela razmišljati o ujedinjenju u kolektiv.
Iako individualan rad ima pregršt prednosti, na prvu čak i više od rada u grupi, još od kraja studija je u primisli tinjala ideja kako kolektiv može biti izvrstan poligon za aktivno djelovanje u kulturno-umjetničkom svijetu i da kao takav nudi ono što kao jedinka nemate, a to je da dvije glave (ukoliko uza se imate pravu osobu) u ulozi jednog uma, te potencijalno razlikovanje u stavovima i idejama u konačnici može biti produktivnije, inovativnije i progresivnije.
Tako se, nakon jednog višesatnog sastanka s Katarinom, izoštrila inicijativa oko našeg savezništva, budući da se pokazalo da imamo vrlo slične interese u polju umjetnosti i kulture. I eto nas, sve drugo je rezultat predanog rada i promišljanja.
Čime se bavi K Kolektiv? Koji su njegovi glavni ciljevi, misija?
K Kolektiv je prvenstveno tu radi promicanja, umrežavanja i medijacije hrvatske i inozemne moderne i suvremene umjetničke scene, teorije umjetnosti te kulturnog stvaralaštva koristeći ujedno interdisciplinarni i transdisciplinarni metodološki pristup izlagačkim praksama, s naglaskom na povezivanjem likovnih i vizualnih sadržaja recentne umjetnosti s globalno aktualnim temama.
Također, vrlo važan cilj kolektiva je aktivno raditi na uspostavljanju zajedničkog dijaloga i suradničkog angažmana s obrazovnim te kulturno-umjetničkim institucijama osobito jer smatramo da su institucije i različita udruženja i dalje ipak zatvoreni sustavi koji djeluju kao zasebna disperzivna tijela.
Na ovako malenoj sceni poput hrvatske nužno je ponekad ujediniti entuzijazam i prezentirati zaista dobre projekte koji nisu samo još jedan u nizu dosadnjikavih kulturnih programa već nude nove vizije koji mogu ponuditi nova saznanja u percepciji i razumijevanju umjetnosti i kulture općenito.
Jeste li vas dvije jedine u Kolektivu?
Tako je. Za sada samo nas dvije činimo kolektiv što ne znači da u skorašnjoj budućnosti nećemo proširiti tim ukoliko naiđe osoba/e jednako progresivna i snažno motivirana, s jasnom vizijom, željom, voljom, radnom etikom i što je najbitnije otvorenim umom za nova znanja i spoznaje koji uvijek podiže ljestvicu i tjera vas da pomičete vlastite granice prema napretku i usavršavanju.
U zadnje vrijeme više se piše o vama; naime prije nepunih mjeseca dana pokrenuli ste Galeriju O.K. (ex Klub Jadran). Malo nam otkrijte više o cijelom tom procesu!
Da, ne možemo skrivati da nam nije drago da postoji interes i da ljude de facto zanima kakav je to novi prostor i galerija. Uglavnom, povijest Galerije O.K. je poduža i vjerujem da je većem broju Riječana poznata, ali ukratko kultna galerija osnovana je 1998. godine u sklopu tadašnjeg MMC d.o.o te je petnaest godina uspješno funkcionirala kao izlagački prostor nacionalne i regionalne alternativne umjetničke scene.
Afirmirajući se kao prostor umjetničke slobode, autonomije, heterogenosti i bunta, galerija “Otvorenog Kruga” postala je kulturnim pogonom okupljanja, uspostavljanja i razvijanja vizualne te performativne umjetničke scene regiona na prijelazu milenija, udaljavajući se od ustaljenih institucionalnih praksi.
U galeriji su izlagali mnogobrojni umjetnici među kojima se posebno ističu Sven Stilinović, Tomislav Gotovac, Zlatko Kopljar, David Maljković, Vladimir Dodig Trokut, Vlasta Delimar, Vlado Martek, Mijo Vesović, Jusuf Hadžifejzović, Ivan Kožarić, Goran Trbuljak, Krešo Kovačiček, Damir Stojnić, Siniša Majkus, Dalibor Martinis, Zlatko Kutnjak, Vanja Pagar, Jasna Šikanja, Celestina Vičević i Tajči Čekada.
Kako zapravo Galerija O.K. nikada nije trajno već privremeno zatvorena, odnosno Damir Čargonja Čarli nikada nije u potpunosti prekrižio tu ideju, djelomično je ovu veliku transformaciju i rekla bih gotovo simbolički i katarzični proces prenamjene iz komercijalnog prostora Kluba Jadran u novi-stari prostor Galerije O.K. potaknulo i okruženje, odnosno kompleks Art kvarta koji će uskoro u potpunosti zaživjeti i time postati (iako je već i sada prepoznatljiv) identitet grada Rijeke.
Što se u Galeriji može trenutno pogledati? Kakve izložbe, radovi nas još ondje čekaju?
Galerijski prostor je 18.5. na Međunarodni dan muzeja otvoren izložbom fotografija češkog filmskog redatelja Aleša Suka. Fotografije su nastale kao vizualno svjedočanstvo prostorne transformacije Kluba Jadran u Galeriju O.K. U funkciji sintaktičkog dokumenta procesa, odnosno matrice (bes)konačnog broja stanja “preobražaja”, postav izložbe reflektira vremenski slijed transformacije jednog kreativnog fenomena. Asocirajući na simboličku reverzibilnost koncepta, izložbom se neupitno evocira prethodno galerijsko stvaralaštvo.
Pretvorba koja se ostvaruje sada, simultano označuje i povratak samome početku, dekonstruirajući materijalne tragove vremena – obilježene melankolijom sjećanja. Izložba je upotpunjena zvučnom instalacijom koja snažnim, prepoznatljivim zvukovima svjedoči radnom procesu i sugerira atmosferu rada i transformacije u prostoru. Za kustoski koncept izložbe odgovoran je K Kolektiv.
Sljedeća izložba otvara se 23.6., a riječ je o dubrovačkom umjetniku i nekadašnjem ravnatelju MMSU-a Slavenu Tolju. Daljnje umjetnike/ce nećemo otkrivati ali možemo potvrditi da se trudimo zastupati kvalitetne umjetnike/ce bez posebnog ograničenja odnosno usmjerenja na medij ili sadržaj. Želimo podjednako zastupati tradicionalne i nove medije kao i problematizirati aktualna pitanja i filozofska promišljanja koja na vrlo ingeniozan način mogu biti refleksija ili ponuditi odgovore/vizije današnjeg društva i svijeta.
Po čemu se ističe Galerija O.K. od drugih?
Smatramo da će Galerija O.K. kao i za svog prvog djelovanja biti daleko od mainstream pozicije, da će promovirati i prezentirati onu umjetnost i umjetnike koji aktivno i beskompromisno promišljaju umjetnost.
Ono što posebice razlikuje Galeriju O.K. od ostalih izlagačkih prostora u Rijeci jest, de facto, njen status – naime, kao privatni izlagački prostor u Rijeci, Galerija O.K. može obavljati i tzv. komercijalne aktivnosti, kao što je uostalom prodaja umjetničkih radova, što svakako doprinosi tržištu rada umjetničke sfere.
Nadalje, djelovanje je Galerije O.K. zamišljeno kao djelovanje multimedijalnog centra, što se odnosi na suradnje s ostalim kulturno-umjetničkim djelatnostima, poput promocija izdavačkih aktivnosti, glazbenih događaja i slično.
Koliko otvaranje ovakvih izložbenih prostora, odnosno galerija znači za Rijeku?
Obzirom na negativan trend zatvaranja i gašenja izlagačkih prostora te nedovoljno prisutne umjetnosti u javnom prostoru Rijeke, smatramo da je značenje ove galerije iznimno i da će, kako K Kolektiv tako i drugi kustosi i kulturni akteri, svojim prisustvom i promišljenim akcijama dobiti i stvoriti priliku da pridonesemo razvoju publike, prvenstveno mlađe, ali i osvježimo i obogatimo kulturni diskurs Rijeke i šire.
Što vas najviše veseli u kreativnom, odnosno umjetničkom radu?
Najviše oduševljava ta sloboda promišljanja, nepredvidljivost i otvorene ruke da kroz kreativne procese i razmjenu znanja i ideja s umjetnicima stvorite jedan novi pogled, ponudite neko novo rješenje problema ili kritiku aktualnih zbivanja ili jednostavno ukažete na progresivno promišljanje svijeta i integriranje znanosti u umjetničke paradigme.
Umjetnost nema granica, ima moć nadići i ublažiti mnoge krize, stoga je iznimno važan alat za razvoj i napredak individualne i kolektivne svijesti i sredine i društva u kojem živimo.
Možete li otkriti kakve novitete možemo očekivati od vas, daljnje planove?
Još uvijek smo na početku tako da je sada vrlo važno učvrstiti kolektiv, pripremiti javne pozive za izlaganje u galeriji O.K., ali i samostalno aplicirati na nacionalne i međunarodne natječaje predlažući programe, te samostalne i grupne izložbe kao i diskurzivne programe poput tribina, rasprava, artist talkova, radionica, edukacija, itd.
Također, moramo istaknuti da u lipnju imamo dvije izložbe za čije koncepte je odgovoran K Kolektiv. To su: treća edicija Teorija i praksa, projekta koji se provodi pri ApuRi, a riječ je o studentskoj izložbi koja će se 19.6. realizirati u prostoru galerije Kortil, a problemski tematizira pojam ‘ritam’; te izložba Vrli novi svijet koja je dio međunarodnog festivala suvremene umjetnosti Arkadia, a koju na poziv berlinskog umjetnika i kustosa Petera Keesa konceptualno promišljamo kroz dihotomiju utopije-distopije, odnosno tematiziramo Vrli novi svijet Huxleyija.
Izložba se otvara 12.6. u galeriji Drugo more (Filodrammatica).
Kako i gdje vam se zainteresirani mogu javiti?
Svi zainteresirani se trenutno mogu javiti na e-mail adresu kolektiv@gmail.com. Društvene mreže – Facebook, Instagram – kao i web stranica su u izradi i vjerujemo da će kroz skorašnje vrijeme i one zaživjeti te će svi zainteresirani moći pratiti naš rad i informirati se o mogućim suradnjama.
Autor: Extravagant
Foto: Stephany Stephan, privatni arhiv