Gdje god živjeli u Hrvatskoj, nemojte odustajati od ljepota koje vam pružaju mali dragulji rasuti po cijeloj zemlji. Oni ne moraju biti uz more, na već razvikanim mjestima, na lokacijama na kojima ćete, kad god dođete uvijek nekoga sresti. Istražite nepoznato, dopustite da vas osvoji ono što je još neistraženo, provedite vikende u pokretu spajajući prirodu, baštinu, inovaciju i specifičnosti kraja.
Krenite u Podravinu i Slavoniju, u Virovitičko-Podravsku županiju koja u fokusu ima tri, manje-više, nova interpretacijska centra. Orijentir za prvu destinaciju neka svakako bude Pitomača, iz koje ćete lako doći do Križnice. Za one koji ne znaju- ovo je jedini riječni otok u našoj zemlji, nastao prirodnim tijekom moćne Drave, na koji se može doći 250 metara dugim mostom ili skelom. Most je viseći, malo se ljulja dok po njemu hodate, ali je siguran, te svakako brži i jednostavniji način posebno idete li pješice, dok se za prijelaz skelom mora gledati na sat i pratiti vrijeme kad skelar krene na drugu stranu rijeke. Na Križnici danas živi samo 76 stanovnika no preko skele u jednoj godini prijeđe preko 35 000 putnika. Što vam to govori? Ovo je jedna od vrlo popularnih turističkih destinacija (bez Interneta, samo mir i priroda) koja je jasno ucrtana na must have turističkoj ruti suvremenih putnika. Kad krenete na Križnicu, kontaktirajte Interpretacijski centar, te u sklopu ulaznice dogovorite i vožnju električnim vlakićem. Dakle, pređete na otok kako želite (most, skela) i ukrcate se u vlakić koji će vas voziti kroz prirodu i dovesti do naselja u kojem je glavna atrakcija Centar za posjetitelje koji se nalazi u samom naselju, u nekadašnjoj vojnoj karauli.
Što ćete doživjeti u ovom centru? Kroz zanimljiv interpretacijski postav čut ćete priču o tome koliko je Drava utjecala na Podravinu, otkriti ćete najvažnija dravska staništa, upoznati način života orla štekavca te se popeti na sam vrh objekta kako biste i sami zavirili u njegovo gnijezdo. Za posjet ovom centru potrebna su vam dva sata i sadržaj je odličan (i jako zabavan) za cijelu obitelj! Kako smo spomenuli, na ovom mjestu nema Interneta, ali ni kafića u kojem možete popiti kavu, pa ponesite vodu i grickalice.
Pitomački kraj krije još puno toga, a kad razmislite o tome koliko vas baš Pitomača poziva da je posjetite tijekom vikenda, odgovor je jasan! No, ovakvi centri i atrakcije, neka budu najbolja pozivnica i prvi korak prema odličnom vikendu! Posebno volite li bicikliranje ali i hedonizam u čašici. Naime, nedaleko Pitomače nalazi se još jedan interpretacijski centar pod nazivom Klopotec, nalazi se na Kladarskom bregu, a dizajniran je baš onako kako su ga nekad ‘sklepali’ vrijedni vinogradari želeći komade drva predati vjetru kako bi njegova snaga proizvela buku (klopot) kojem je bio zadatak tjerati ptice sa zrelih grozdova. Današnja turistička atrakcija Klopotec sastoji se od Turističko-informativnog centra, s ižom i vinskim podrumom (u kojeg svakako zavirite i kušajte čašu vina toga kraja) te prekrasnog 8 metara visokog vidikovca, na čiji se vrh svakako treba popeti i pogledati na sve četiri strane svijeta. Vidjet ćete ovdje susjednu Mađarsku, tok rijeke Drave, ponosan Papuk i Psunj… Kad ste već na Kladarskom bregu istražite i susjedni Aršanjski breg jer upravo oni predstavljaju jedinstvenu vinsku regiju ovog kraja, s podrumima dobrih domaćina, vinskim etiketama koje su nagrađene na brojnim natjecanjima ali i kućama za odmor visoke kategorije. Mi smo spavali u Villi Lipica prekrasno dizajniranoj kući s pogledom na vinograd, jacuzzi kadom i saunom. Vikend u ovom kraju je jedinstven doživljaj za sve generacije i odlična lokacija za istraživanje cijele županije.
Za one koji žele spavati, dalje od vinskih kleti, na ovom području doživljaj nudi Seoski turizam Zlatni klas, koji se nalazi u Otrovancu (nedaleko središta Pitomače). Prekrasno imanje, koje oblikuju tri generacije obitelji Tkalčec – Branko, Bernard i Martin koji su zapravo djed, otac i sin koji svakog dana ugošćuju brojne goste. Ovo imanje posebno je po mnogočemu. Na njemu se nalaze kućice za odmor s namještajem starim preko 100 godina, upotpunjenim pomno biranim suvremenim detaljima smještenim u prirodu. Odmor je ovdje, kažu, potpun, jer osim što su vam na raspolaganju kućice za odmor, neprestano miriši podravska hrana. Na ovom se mjestu svakog dana peče kruh od koprive (jede se uz sve), domaći mlinci, zlevanke, ali i kuhaju tipični podravski obroci u kojima je sljubljena tradicija i moderno. Kušajte bijele žgance s buncekom, svinjska rebarca s domaćim krumpirom, racu sa zelenim mlincima, zlevanku s domaćim pekmezom od šljiva ili šipka.
Podravina je divan domaćin ali i mjesto za opuštanje, kako biste napunjenih baterija krenuli dalje. Naravno – ne prema kući, već zakoračili u Slavonski dio ove županije. Središte je elegantna i ponosna Virovitica s očaravajućim dvorcem Pejačević u kojem se nalazi gradski muzej, mostovima koji sviraju kako vi hodate njima, ali i pružaju jedinstven pogled na sve važne dijelove Virovitice – od gimnazije, do crkve sv.Roka, zaštitnika grada, pa sve do neobično obojene plavo-crvene zgrade koja priča priču o životu i uspjehu virovitičke transavangardne umjetnice Edite Schubert. Kad ste u Virovitici ne propustite pojesti slavonsku palačinku s kulenom i pogledom na Dvorac ali i jedinstvenu izložbu vlakova koja se nalazi na virovitičkom željezničkom kolodvoru s kojeg se možete vratiti kući planirajući ponovni posjet ovom prekrasnom kraju ili krenuti dublje u Slavoniju – prema Papuku, Geo info centru u Voćinu zatvarajući krug u Dravskoj priči.
A upravo Dravska priča, treći je Centar za posjetitelje ove županije koji pruža pravi doživljaj cijeloj obitelji. Nalazi se od Virovitice pola sata vožnje, u selu Noskovci a funkcionira kao hostel s ugodnim spavaonicama i interijerom koji vas brzo opušta pružajući osjećaj doma. Uz ugodan smještaj, Dravska priča je pravi biser za istraživače svih dobnih skupina, a u razgled perivoja i laboratorija te prostorija u centru povesti će vas biolozi i rendžeri pričajući vam priče o flori i fauni, o sovama, šišmišima, leptirima, kornjačama… Na kraju za sve posjetitelje slijedi i priča o Bugi i Janu posebno osmišljena na ovom mjestu. Za razgled vam je potrebno tri sata, pa boravite li na ovom mjestu tijekom vikenda, za bolji doživljaj razgledajte centar razdvajajući perivoj od sadržaja unutar centra. Za one koji su Dravsku priču odabrali za svoju bazu vikend odmora, naša je preporuka da na ovom mjestu prestanete slijediti tok rijeke Drave te se fokusirate na Papuk. On će vas voditi na prekrasna mjesta poput Geo info centra u Voćinu u kojem se nalazi 6D kino, jedinstveno u našoj zemlji. Uz to, Papuk priča svoju priču, nudi pravi ‘raj na zemlji’ svima i tu se može boraviti tjednima.No, to je tema za neku novu priču…
Autor: PR
Foto: Nikola Zoko