Kada nekome spomenete blitvu vjerojatno će mu prva asocijacija biti prilog u restoranu poslužen uz ribu. Ta je vrlo često raskuhana i zdrobljena s gnjecastim krumpirom te sigurno ne sadrži sve one vrijedne hranjive sastojke koje je imala prije početka kuhanja. No blitva ne mora biti raskuhana.
Kada pripremamo blitvu i namjeravamo je poslužiti kao prilog tada prvo u posoljenoj vodi kuhamo peteljke, a nakon pet minuta dodajemo listove narezane na veće komade i kuhamo još dvije minute. Nakon toga valja ih preliti hladnom vodom kako bi zadržali lijepu zelenu boju. Ako baš ne možete bez krumpira, tada prvo stavite kuhati krumpire, na polovici kuhanja dodajte peteljke i onda na kraju zelene listove. Od začina su vam dovoljni maslinovo ulje, sol, papar i češnjak. Sve ostalo je suvišno.
Ako niste znali, blitva je kao i sve ostalo zeleno lisnato povrće jako zdrava, spada u istu porodicu kao i špinat i cikla. O njenoj dobrobiti za zdravlje pisao je i Aristotel, a u antici su je cijenili Grci i Rimljani. I ona spada u red niskokaloričnog povrća i na sto grama ima 19 kalorija. Blitva sadrži brojne minerale i vitamine i to u optimalnoj kombinaciji koja dobro djeluje na naše zdravlje. Posebno je važan vitamin K koji sprječava djelovanje stanica koje razaraju kosti. Dobar je i izvor beta karotena.
Blitvu treba potrošiti u roku od tri dana od kupnje, a ako je želite potrošiti kasnije, odvojite listove i peteljke te blanširajte svake za sebe i spremite u zamrzivač.
Vratimo se priči s početka, posluživanju blitve. Ne mora biti samo prilog. Odličan je dodatak ljetnim maneštricama (dodajte ju na samom kraju), u kombinaciji s pancetom i mladim lukom može se napraviti izvrsan „umak“ za tjesteninu, a pomiješana sa svježim sirom može biti nadjev za domaće raviole. Ako ne jedete tjesteninu, blitvu pomiješajte s kvinojom. Zajedno daju jednu finu gorkastu kombinaciju.
Današnji recept koji predlažemo jest quiche s blitvom i kozjim sirom. Želite li izbjeći ugljikohidrate iz tijesta jednostavno pripremite smjesu i pecite ju u silikonskim kalupima za muffine i poslužite mlaku.
Za one koji se ne boje ugljikohidrata iz tijesta evo recepta.
Za tijesto
300 grama brašna (može i integralno)
150 grama maslaca narezanog na kockice
1 jaje ili 2 žlice vode za povezivanje
Sol
crvena paprika (po želji)
Za nadjev
4-5 jaja (ovisno o veličini)
500 grama blitve (svježe)
2 mlada luka
100 grama pancete ili kuhane šunke
250 grama kozjeg sira (možete ga zamijeniti i ricottom)
parmezan ili neki drugi tvrdi sir
3 dcl slatkog vrhnja
Sol
papar
Priprema
Zamijesite tijesto i ostavite ga u hladnjaku na pola sata. Razvaljajte i njime obložite kalup za pitu ili tortu (što je širi kalup kraće je vrijeme pečenja). Nabodite vilicom i kratko stavite u zamrzivač. Narežite mladi luk i pancetu i kratko ih popržite na teflonskoj tavici. Na to dodajte blitvu narezanu na trake i pustite da povene (ovo je jako važno kako vam blitva tijekom pečenja ne bi pustila vodu), vak vode ocijedite. Pomiješajte jaja sa svježim sirom i slatkim vrhnjem, posolite i poparite. Tijesto stavite peći na 180 stupnjeva 15 minuta. Na tako pečeno tijesto stavite smjesu blitve i pancete, prelijte smjesom od jaja i za kraj pospite ribanim sirom. Pecite 30 do 40 minuta na 180 stupnjeva (mora dobiti zlatnu boju). Kada je pečeno pustite pola sata da se stisne i tek tada poslužite. Odlično je i hladno.
Centar Miketa
Nikole Tesle 4A
Cavtatska 2B
51000 Rijeka, Croatia
099/231-4613
098/387-876098/387-876
info@centar-miketa