Ovaj tjedan posjetili smo privatnu specijalističku ordinaciju za dermatologiju i venerologiju Manestar, Riva Boduli 7 u kojoj se obavlja dijagnoza i liječenje bolesti kože, vidljivih sluznica, kose, noktiju, raka kože, alergija, te bolesti izvanjskog spolovila i spolno prenosivih bolesti. Uz to obavljaju se mali kirurški zahvati (dermatokirurgija) u terapijske ili estetske svrhe, brojni medicinsko-estetski tretmani i tretmani laserom.
Mr.sc. Teo Manestar Blažić dr.med., spec. dermatologije i venerologije, odgovorio nam je na česta pitanja vezana uz ožiljke i razna udubljenja na koži. Kako nastaju i koje tretmane preporuča, saznajte u nastavku.
1. Kako zapravo nastaju ožiljci i postoji li neko rješenje za njihovo uklanjanje?
Ožiljci mogu ostati nakon ozljeda, akni, “vodenih kozica”, jače upale na koži, te nakon operacije. Neki specifični oblici ožiljaka mogu nastati i zbog drugih razloga (keloidni ožiljci, strije). Danas postoje brojne terapije/tretmani kojima se mogu znatno smanjiti ožiljci ili ih učiniti manje vidljivim.
2. Spomenuli ste keloid ožiljke. O čemu je riječ?
Keloid je vrsta ožiljaka koja nekontrolirano raste i uvijek je veća od početne rane. Obično nastaje nakon ozljede, operacije, bušenja kože za stavljanje nakita (piercing) ili nakon nekih bolesti koje mogu izazvati ožiljke na koži (akne, “vodene kozice”). Takva vrsta ožiljaka može se pojaviti bilo gdje na tijelu, ali najčešće se pojavljuje na glavi, prsima i rukama. Kada netko ima sklonost stvaranju keloidnih ožiljaka ne znači da će se oni uvijek stvoriti. Kod iste osobe na jednom mjestu može se pojaviti, a nekoliko centimetra dalje na sličnoj rani ne mora se stvoriti keloid. Također nemoguće je predvidjeti hoće li neka osoba imati keloid nakon ozljede kože.
3. A, kako liječiti tu vrstu ožiljaka?
Danas postoje brojne metode liječenja keloida, a izbor terapije ovisi o obliku, veličini i položaju keloida na tijelu, dobi pacijenta i rezultatima prethodnih terapija. Najčešće se provodi terapija injekcijama kortikosteroida, citostatika bleomicina, kremama s imiquimodom, retinoičnom kiselinom ili tacrolimusom, te brojnim drugim lijekovima. Od dermatoloških kirurških terapija koristi se: krioterapija (zaleđivanje koje se može provoditi izvana ili unutar keloida), elektrokogulacija (spaljivanje strujom unutar keloida ili cijelog keloida), uklanjanje CO2 laserom i izrezivanje keloida. Danas se koristi i terapija raznim vrstama lasera, IPL-om i fotodinamska terapija. Kirurška terapija uvijek se koristi u kombinaciji s prije navedenim lijekova ili terapijom laserima s ciljem sprečavanja ponovnog nastanka keloida. Postoje i broje druge terapije, ali one se rijetko koriste, jer nema još dovoljno podataka o njihovoj učinkovitosti. Na žalost ne postoji idealna terapija keloida, a u nekim slučajevima i nakon uspješne terapije keloid može ponovno narasti. Pristup liječenju je individualan, a preporuku o načinu liječenja donosi specijalist dermatolog ili kirurg nakon pregleda.
4. Čest problem su i ožiljci na kapcima. Postoji li način za ukloniti te ožiljke?
Za smanjivanje takvih ožiljaka postoji samo nekoliko mogućnosti: frakcijski laser i kemijski piling (obično TCA – trikloroctena kiselina). Zbog opasnosti da kiselina kapne na oči uvijek koristim frakcijski CO2 laser. Tretman se provodi u lokalnoj anesteziji (anestetska krema) ili bez nje (osjeti se lagano peckanje). Nakon tretmana potrebno je mazati antibiotsku kremu nekoliko dana. Rezultati tretmana vide se nakon nekoliko tjedana. Zadovoljavajući rezultati postignu se nakon 1-3 tretmana. Broj tretmana ovisi o veličini ožiljaka i reakciji kože kapaka (ožiljka). Vjerojatnost neke trajne nuspojave nakon tretmana frakcijskim CO2 laserom je neznatna. Uobičajene nuspojave su oteklina i crvenilo kapaka. Za sprečavanje oticanja kapaka mogu se koristiti lijekovi (tablete 1-2 dana), a crvenilo nestaje bez terapije obično kroz nekoliko dana.
5. Kod mnogih osoba nakon preboljenih akni, na licu su ostala udubljenja i sitni ožiljci. Koje tretmane preporučate za smanjenje tih udubljenja i ožiljaka?
Udubljena na licu su jedna vrsta ožiljaka. Nakon akni može zaostati nekoliko vrsta ožiljaka (mali površinski ožiljci, sitni duboki ožiljci, duboki široki ožiljci – udubljenja…). Za korekciju ožiljaka na licu mogu se koristiti slijedeće metode: CO2 laser, frakcijski CO2 laser, Er:YAG laser, dermoabrazija, kemijski piling, subcizija, injekcije hijaluronske kiseline (hijaluron, filer, punjač). U nekim slučajevima potrebni su i mali kirurški zahvati u lokalnoj anesteziji – uklanjanje manjih ožiljka i šivanje (obično jedan mali šav). Dobiveni ožiljak lakše se tretira od prethodnog koji je ostao nakon akni. Izbor terapije ovisi i o vrsti ožiljka. Za male plitke ožiljke često je dovoljan tretman frakcijskim CO2 laserom dok za male i duboke ožiljke često se koristi kombinacija tretmana (npr. hijalorinska kiselina i frakcijski CO2 laser, mali kirurški zahvat i frakcijski CO2 laser). Za udubljenja najčešće koristim injekcije hijalurona. Hijaluronom se ispuni udubljenje kao što se to radi s borama. Učinak hijalurona obično traje 1-2 godine, a ponekad i znatno više. Pravim izborom, navedenim metodama mogu se postignuti odlični rezultati.
6. A, ožiljci od akni na leđima i ramenima? Kako njih tretirate?
Za smanjivanje ožiljaka na leđima i ramenima mogu se koristiti slijedeće metode: frakcijski CO2 laser, frakcijski Er:YAG laser, dermoabrazija, kemijski piling, subcizija, injekcije hijaluronske kiseline (hijaluron). U nekim slučajevima potreban je i mali kirurški zahvat u lokalnoj anesteziji – uklanjanje manjih ožiljka i šivanje (obično jedan mali šav). Dobiveni ožiljak lakše se tretira od prethodnog koji je ostao nakon akni. Iz iskustva, za opisane ožiljke često je dovoljno 2-3 tretmana frakcijskim CO2 laserom dok za male i duboke ožiljke često koristim kombinaciju dva tretmana: hijaloron+frakcijski CO2 laser ili ekscizija ožiljka+frakcijski CO2 laser). Za ispupčene ožiljke preporučam frakcijski CO2 laser. Navedenim metodama mogu se postignuti odlični rezultati. Neki od postupaka provode se u lokalnoj anesteziji. Oporavak nakon tretmana obično traje samo nekoliko dana, a rezultati se vidljivi već nakon mjesec dana.
7. Česti su ožiljci i od vodenih kozica. Postoji li način da se oni uklone?
Ožiljci koji nastaju na licu kao posljedica “vodenih kozica” mogu se znatno smanjiti i učiniti gotovo nevidljivim, ali rezultati ovise o vrsti (obliku) i veličini ožiljaka. Ovisno o vrsti ožiljka koristi se jedan ili kombinacija tretmana: frakcijski CO2 ili Er:YAG laser, dermoabrazija, kemijski piling, subcizija i injekcije hijaluronske kiseline (filler, punjač). U nekim slučajevima potrebna je ekscizija ožiljka (uklanjanje ožiljka i ponovno šivanje). Za male i duboke ožiljke često se koristi kombinacija tretmana. Na taj način mogu se postignuti odlični rezultati.
8. I za kraj, problem koji vjerojatno muči mnoge žene, a i muškarce. Strije. Koje tretmane preporučate i da li ih je moguće ukloniti ili učiniti manje vidljivima?
Strije se mogu smanjiti i učiniti manje vidljivim, ali ne može ih se ukloniti. To je jedna vrsta ožiljka koji najčešće nastaje tijekom puberteta, trudnoće, naglih promjena tjelesne težine ili zbog djelovanje nekih lijekova. Izbor terapije često ovisi o vrsti strija (veličini, boji) : u početku su crvene – striae rubra, a kasnije postanu bijele – striae alba. Među uspješnijim metodama tretiranja crvenih strija su kreme koje sadrže tretinoin, pulsed-dye laser, IPL i Nd:YAG laser. Za bijele strije obično se koriste različiti kemijski pilinzi (npr. glikolna kiselina, TCA), mikrodermoabrazija, laseri (Nd:YAG laser, frakcijski CO2 laser, frakcijski Er:YAG laser, PDL, diodni laser), IPL, radiofrekvencija i needling (stimulacija sinteze kolagena malim ubodima igala). Najnovija terapija je PRP (male injekcije trombocita iz vlastite krvi) u kombinaciji s neeelingom ili frakcijskim laserom. Privremeno poboljšanje bijelih strija može se postignuti excimer laserom i UVB lampama. Neke tretmane moguće je kombinirati. Na tržištu postoje brojne kreme za tretiranje strija, ali na žalost u većini slučajeva nema znanstvenih dokaza o njihovoj učinkovitosti. Za bijele strije preporučam frakcijski CO2 laser u kombinaciji s kremama koje sadrže retinoide (tretinoin), needling u kombinaciji kremama i PRP u kombinaciji s frakcijskim CO2 laserom. Obično je potrebo nekoliko tretmana za postignuti željeni učinak.
Autor: Extravagant