Klinika za neurologiju KBC-a Rijeka i Katedra za neurologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, uz podršku Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije priključuju se akciji obilježavanja Dana crvenih haljina.
Ova se međunarodna manifestacija u organizaciji Hrvatskog neurološkog društva HLZ-a obilježava po prvi puta u Hrvatskoj.
Dan crvenih haljina je zdravstveno-edukativna akcija pokrenuta u SAD-u, posvećena osvješćivanju javnosti o specifičnostima cerebrovaskularnih i kardiovaskularnih bolesti kod žena. Edukacijama i utjecajem na osvješćivanje rizika moždanog udara na žene te promjenom životnih navika smanjena je smrtnost žena od moždanog i srčanog udara za 30%.
Svake godine moždani udar ubije dvostruko više žena nego karcinom dojke. Važno je biti svjestan čimbenika rizika i poduzeti odgovarajuće mjere koje smanjuju šanse za njegov nastanak.
- Moždani udar je u dobi od 20. do 39. godina dvostruko češći kod žena nego kod muškaraca.
- Kod žena nesanica i razdražljivost mogu prethoditi tjednima prije moždanog udara.
- 80% moždanih udara može prevenirati promjenom životnih navika i kontrolom rizičnih čimbenika (povišen tlak i šećer).
- Žene imaju specifične rizične čimbenike poput: visokog tlaka u trudnoći ili korištenje oralnih kontraceptiva uz pušenje.
Na riječkom će Korzu u petak, 1. veljače 2019. od 11 sati biti postavljen edukativni štand gdje će se educirati građane i računati individualni rizik od moždanog udara.
Predavanja će u riječkoj Gradskoj vijećnici u 12 sati održati:
- doc. prim. dr. sc. Vladimira Vuletić – „Dan crvenih haljina“
- prof. dr. sc. Alen Ružić – „Srčani udar i žene“
- dr. sc. David Bonifačić – „Moždani udar i žene“
Nosimo crveno taj dan – podržimo žene koje su preboljele moždani udar, ukažimo na važnost preventivnih aktivnosti i zdravog životnog stila te postojeće načine hitnog aktivnog liječenja moždanog udara (trombolizom i mehaničkom trombektomijom).
Autor i foto: Press