Aleksandar Stanković dobro je poznato novinarsko i televizijsko lice, a u posljednje smo ga vrijeme mogli upoznati i kroz knjišku sferu. Njegova najnovija knjiga naslova Depra zaintrigirala je javnost, a njegova su gostovanja zanimljiva brojnoj publici.
Na gostovanju u prepunom crikveničkom restoranu Sabbia progovorio je o svim problemima koji ga godinama muče, a mi vam donosimo intervju u kojem saznajemo što ga je navelo na pisanje knjige te kakva su mu iskustva nakon što je s javnošću podijelio svoje najintimnije tajne.
Stanković se četrnaest godina bori s depresijom, a na pisanje knjige prvenstveno ga je ponukala činjenica da mu je bilo lakše slušati tuđe ispovijesti i iskustva.
Stanković: “Nadao sam se da će moja knjiga pomoći onima koji boluju od depresije na način da će shvatiti da nisu sami, ali i upoznati ljude s tom bolešću.”
Stanković otkriva da mu je puno pomoglo pričati o depresiji te se nada da će i njegova knjiga pomoći ljudima da shvate kakve su bolesti depresija i anksioznost.
Stanković:” Edo Maajka mi je priznao da mu je bilo lakše kada je uvidio da se još netko bori s anksioznošću, a i meni su takvi razgovori davali nadu kada sam bio u najgorem stanju, na samome dnu.”
Stankovića sam proces pisanja oslobađa, a kaže da nema boljeg osjećaja za autora od povratne informacije čitatelja koje je knjiga dotakla. Nakon izlaska knjige brojni su mu se ljudi javljali, i uživo i preko društvenih mreža te dijelili svoja iskustva i ona svojih najbližih.
Stanković: “U Hrvatskoj je još uvijek prisutna stigma prema ljudima koji boluju od mentalnih bolesti, a sve dolazi iz prošlosti kada su mentalno oboljele osobe osjećale teret krivnje. Ali vremena se mijenjaju i dobra je stvar da živimo u 21.stoljeću i da se o mnogim stvarima više govori. To je potrebno zbog destigmatizacije i veće i bolje zdravstvene skrbi.”
Stankovićeva je supruga u početku bila skeptična i protiv objavljivanja knjige jer joj nije bilo drago da se njihova obitelj na taj način provlači po medijima. Oboje su na kraju zaključili da je dobrobit tih ispovijedi veća od mogućeg ismijavanja u javnosti.
Stanković već dugo nije imao anksiozne napade, ali na samom početku, prije četrnaest godina znao se osjećati grozno te je tri mjeseca jako teško i radio. Savjet psihijatrice bio je da se što više posveti poslu jer rad zauzima mozak nekim drugim temama, potpuno različitima od onih kojima se bavi depresija. U njegovom je slučaju rad zaista i pomogao te djelovao.
Stanković: “Prvi mi je plan bio napisati Depru u obliku poezije, ali sam se na kraju odlučio za kombinacije poezije i proze kao bih lakše doprio do publike. Na lijevoj se strani nalazi poezija, a na desnoj proza s kojom objašnjavam što je pjesnik lijevo htio reći.”
Autor: Tamara Štiglić Vodopić
Foto: Extravagant